Image for A-BL254-EG-G15D is not available
A-BL254-EG-G15D
DigiKey Part Number
123-A-BL254-EG-G15D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-EG-G15D
Detailed Description
15 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
A-BL254-EG-G15D Models
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact