Image for A-BL254-EG-G02MR1 is not available
A-BL254-EG-G02MR1
DigiKey Part Number
123-A-BL254-EG-G02MR1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-EG-G02MR1
Detailed Description
2 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
A-BL254-EG-G02MR1 Models
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact