Image for A-BL254-DG-G24D is not available
A-BL254-DG-G24D
DigiKey Part Number
123-A-BL254-DG-G24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-DG-G24D
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
A-BL254-DG-G24D Models
Category
Termination
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Contact Type
Forked
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)