Image for A-BL254-DG-G04D is not available
A-BL254-DG-G04D
DigiKey Part Number
123-A-BL254-DG-G04D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-DG-G04D
Description
FEMALE HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
A-BL254-DG-G04D Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.50mm)
Contact Type
Forked
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)