A-BL200-EG-Z05MP1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Image for A-BL200-EG-Z05MP1 is not available
A-BL200-EG-Z05MP1
DigiKey Part Number
123-A-BL200-EG-Z05MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL200-EG-Z05MP1
Description
FEMALE HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
A-BL200-EG-Z05MP1 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A