AGQ500-48S50-6L
DigiKey Part Number
454-AGQ500-48S50-6L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGQ500-48S50-6L
Description
DC DC CONVERTER 50V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 50V 10A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Baseplate, Remote On/Off
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
10A
Approval Agency
CE, TUV, UL
Power (Watts)
500 W