AVD75-48S3V3PB-6L
DigiKey Part Number
AVD75-48S3V3PB-6L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVD75-48S3V3PB-6L
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 75W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 20A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
20A
Mfr
Power (Watts)
75 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Efficiency
92%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-DIP Module, 1/16 Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V