AGF800-48S48P-6L | |
|---|---|
DigiKey Part Number | AGF800-48S48P-6L-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AGF800-48S48P-6L |
Description | DC DC CONVERTER 48V 800W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 48V 16.7A 36V - 75V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AGF800-48S48P-6L Models |
Category | Power (Watts) 800 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tray | Features OTP, OVP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Isolated Module | Efficiency 94.5% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 36V | Package / Case 14-DIP Module, Full Brick |
Voltage - Input (Max) 75V | Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 16.7A |