AEQ20B48N-L
DigiKey Part Number
AEQ20B48N-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEQ20B48N-L
Description
DC DC CONVERTER 12V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
20A
Mfr
Power (Watts)
240 W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Packaging
Tray
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Efficiency
93%
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.43" H (58.4mm x 36.8mm x 10.8mm)