Q12P1CXXR110E
DigiKey Part Number
679-1589-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q12P1CXXR110E
Description
LED PNL IND RED DIFF 8MM QUK CON
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 60° 110V 6mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Q12P1CXXR110E Models
Category
Current
6mA
Manufacturer
APEM Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.47" (11.94mm)
Packaging
Bulk
Lens Size
8.00mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
350mcd
Lamp Color
Red
Viewing Angle
60°
Lens Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Lens Transparency
Diffused
Ingress Protection
IP67
Ratings
AC
Base Product Number
Voltage
110V