LT6660KCDC-10#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT6660KCDC-10#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6660KCDC-10#TRMPBF
Description
IC VREF SERIES 0.5% 3DFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.5% 20 mA 3-DFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT6660KCDC-10#TRMPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
4ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
4ppmrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
12.5V ~ 30V
Part Status
Active
Current - Supply
350µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Package / Case
3-WFDFN Exposed Pad
Current - Output
20 mA
Supplier Device Package
3-DFN (2x2)
Tolerance
±0.5%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C