LT6657BHMS8-4.096#PBF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | LT6657BHMS8-4.096#PBF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT6657BHMS8-4.096#PBF |
Description | IC VREF SERIES 0.1% 8MSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Series Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.1% 10 mA 8-MSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT6657BHMS8-4.096#PBF Models |
Category | Noise - 0.1Hz to 10Hz 0.5ppmp-p |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Noise - 10Hz to 10kHz 0.8ppmrms |
Packaging Tube | Voltage - Input 4.596V ~ 36V |
Part Status Active | Current - Supply 1.2mA |
Reference Type Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type Fixed | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.096V | Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Current - Output 10 mA | Supplier Device Package 8-MSOP |
Tolerance ±0.1% | Base Product Number |
Temperature Coefficient 3ppm/°C |