LT3651EUHE-8.2#PBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 60
Datasheet
In Stock: 0
Charger IC Lithium Ion/Polymer 36-QFN (5x6)
LT3651EUHE-8.2#PBF
DigiKey Part Number
LT3651EUHE-8.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3651EUHE-8.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 36QFN
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3651EUHE-8.2#PBF Models
Category
Charge Current - Max
4A
Manufacturer
Battery Pack Voltage
8.2V
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Max)
32V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)