LT3650EDD-8.4#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3650EDD-8.4#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT3650EDD-8.4#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT3650EDD-8.4#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3650EDD-8.4#TRPBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 12DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-DFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3650EDD-8.4#TRPBF Models
Category
Charge Current - Max
2A
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
8.4V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Max)
32V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)