LT3020EMS8-1.2#PBF
DigiKey Part Number
LT3020EMS8-1.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3020EMS8-1.2#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-MSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3020EMS8-1.2#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
3.5 mA
Packaging
Tube
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 100mA