LT3009ESC8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT3009ESC8-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT3009ESC8-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT3009ESC8-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3009ESC8-2.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 20MA SC-70-8
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA SC-70-8
EDA/CAD Models
LT3009ESC8-2.5#TRPBF Models
Current - Supply (Max)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
63dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SC-70-8
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 20mA