LT3009EDC-1.2#TRMPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 538
Datasheet
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA 6-DFN (2x2)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3009EDC-1.2#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LT3009EDC-1.2#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3009EDC-1.2#TRMPBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 20MA 6-DFN
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3009EDC-1.2#TRMPBF Models
Current - Supply (Max)
1 mA
PSRR
68dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 20mA