LT1965EQ-3.3#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1965EQ-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1965EQ-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.1A DDPAK-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1A DDPAK-5
EDA/CAD Models
LT1965EQ-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.1 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tube
PSRR
75dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
DDPAK-5
Voltage Dropout (Max)
0.49V @ 1.1A