LT1963EQ-2.5#PBF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | LT1963EQ-2.5#PBF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT1963EQ-2.5#PBF |
Description | IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DDPAK-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A DDPAK-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT1963EQ-2.5#PBF Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 120 mA |
Packaging Tube | PSRR 63dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 20V | Package / Case TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package DDPAK-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A | Base Product Number |