LT1765EFE-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1765EFE-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1765EFE-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1765EFE-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1765EFE-3.3#TRPBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 3A 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LT1765EFE-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Voltage - Input (Min)
3V