LT1764AEFE-1.8#PBF
DigiKey Part Number
LT1764AEFE-1.8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1764AEFE-1.8#PBF
Description
IC REG LIN 1.8V 3A 16-TSSOP-EP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 16-TSSOP-EP
EDA/CAD Models
LT1764AEFE-1.8#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 mA
Packaging
Tube
PSRR
63dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.66V @ 3A