LT1762EMS8-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1762EMS8-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1762EMS8-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
LT1762EMS8-3.3#PBF Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
65dB (120Hz)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 150mA