LT1634ACS8-4.096#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Shunt Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.05% 30 mA 8-SO
LT1634ACS8-4.096#TR
DigiKey Part Number
LT1634ACS84.096TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1634ACS8-4.096#TR
Description
IC VREF SHUNT 4.096V 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT1634ACS8-4.096#TR Models
Category
Temperature Coefficient
10ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
30µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Cathode
15 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.096V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
30 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.05%