LT1506IR-SYNC#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1506IR-SYNC#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1506IR-SYNC#PBF
Description
IC REG BUCK ADJ 4.5A DDPAK-7
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.42V 1 Output 4.5A TO-263-8, D2PAK (7 Leads + Tab), TO-263CA
EDA/CAD Models
LT1506IR-SYNC#PBF Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
13.95V
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
500kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
DDPAK-7
Voltage - Input (Min)
4V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
15V