LT1389BCS8-4.096#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1389BCS8-4.096#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1389BCS8-4.096#PBF
Description
IC VREF SHUNT 0.075% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.075% 10 mA 8-SO
EDA/CAD Models
LT1389BCS8-4.096#PBF Models
Category
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 0.1Hz to 10Hz
80µVp-p
Packaging
Tube
Current - Cathode
1 µA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Reference Type
Shunt
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.096V
Supplier Device Package
8-SO
Current - Output
10 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.075%