ADP5310AREZN-3.3R7
DigiKey Part Number
505-ADP5310AREZN-3.3R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP5310AREZN-3.3R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP5310AREZN-3.3R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP5310AREZN-3.3R7
Description
IC REG BUCK ADJ/3.3V DL 16TSSOP
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 0.8V (3.3V) 2 Output 50mA, 300mA, 800mA 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
ADP5310AREZN-3.3R7 Models
Mfr
Voltage - Output (Max)
5V
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
600kHz , 1.2GHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
2
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Voltage - Input (Min)
2.7V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
15V