ADP1711AUJZ-1.10R7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
ADP1711AUJZ-1.10R7
DigiKey Part Number
ADP1711AUJZ-1.10R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1711AUJZ-1.10R7
Description
IC REG LIN 1.1V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ADP1711AUJZ-1.10R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1.3 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
69dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.1V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA