AD5292BRUZ-50-RL7
DigiKey Part Number
AD5292BRUZ-50-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5292BRUZ-50-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5292BRUZ-50-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5292BRUZ-50-RL7
Description
IC DIG POT 50K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5292BRUZ-50-RL7 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
9V ~ 33V, ±9V ~ 16.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Cascade Pin
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C