AD5142BRUZ100-RL7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 221
Datasheet
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 16-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5142BRUZ100-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5142BRUZ100-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5142BRUZ100-RL7
Description
IC DIG POT 100K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5142BRUZ100-RL7 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Cascade Pin
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C