PD42-4-1370-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD42-4-1370-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-4-1370-TMCL
Description
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.7NM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 2 A 4.4VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD42-4-1370-TMCL Models
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
99.1 / 700
Mfr
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Series
NEMA Frame Size
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Type
Hybrid
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
4.4VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
2 A
Coil Resistance
2.3 Ohms
Steps per Revolution
200.0
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Step Angle
1.8°
Rotor Inertia
102gcm²
Accuracy
±5%