PD42-2-1670-TMCL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 175-PD42-2-1670-TMCL-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PD42-2-1670-TMCL |
Description | SERVOMOTOR 4000 RPM 24V |
Customer Reference | |
Detailed Description | DC Motor Servomotor 4000 RPM 24VDC |
Datasheet | Datasheet |
Category | Torque - Rated (oz-in / mNm) 17 / 120 |
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated | Size / Dimension Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm) |
Series | Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm) |
Packaging Bulk | Length - Shaft and Bearing 0.866" (22.00mm) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Hole Spacing 0.988" (25.10mm) |
Type DC Motor | Termination Style Wire Leads with Connector |
Function Servomotor | Features Integrated Controller, Flatted Shaft |
Voltage - Rated 24VDC | Operating Temperature -20°C ~ 40°C |