PD42-2-1070 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 175-PD42-2-1070-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PD42-2-1070 |
Description | STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V |
Manufacturer Standard Lead Time | 29 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 1 A 24VDC |
EDA/CAD Models | PD42-2-1070 Models |
Category | Torque - Holding (oz-in / mNm) 51 / 360 |
Mfr | Size / Dimension Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm) |
Series | NEMA Frame Size |
Packaging Bulk | Mounting Hole Spacing 1.220" (30.99mm) |
Part Status Active | Termination Style Connector |
Type Hybrid | Operating Temperature -20°C ~ 50°C |
Coil Type Bipolar | Coil Resistance 1.2 Ohms |
Voltage - Rated 24VDC | Features Integrated Controller, Round Shaft |
Current Rating (Amps) 1 A | Rotor Inertia 57gcm² |
Steps per Revolution 200.0 | Weight 0.706 lb (320.24 g) |
Step Angle 1.8° | Base Product Number |
Accuracy ±5% |