MAX8510EXK18+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX8510EXK18+T |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 120MA SC-70-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 120mA SC-70-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX8510EXK18+T Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 90 µA |
Mfr | PSRR 78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package SC-70-5 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |