MAX6226ALA33+
DigiKey Part Number
505-MAX6226ALA33+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6226ALA33+
Description
IC VREF SERIES 8CLCC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.02% 8-CLCC (3.8x3.8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6226ALA33+ Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
1.95µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Input
3.5V ~ 12.6V
Packaging
Tray
Current - Supply
725µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Reference Type
Series
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Fixed
Package / Case
8-CLCC
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-CLCC (3.8x3.8)
Tolerance
±0.02%
Base Product Number
Temperature Coefficient
3ppm/°C