MAX6143AASA25+
DigiKey Part Number
MAX6143AASA25+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6143AASA25+
Description
IC VREF SERIES 0.06% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.06% 30 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX6143AASA25+ Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
3.8µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
6.8µVrms
Voltage - Input
4.5V ~ 40V
Current - Supply
600µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
30 mA
Tolerance
±0.06%
Base Product Number
Temperature Coefficient
3ppm/°C