MAX6126AASA30+
DigiKey Part Number
MAX6126AASA30+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6126AASA30+
Description
IC VREF SERIES 0.02% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3V V ±0.02% 10 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX6126AASA30+ Models
Category
Temperature Coefficient
3ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 0.1Hz to 10Hz
1.75µVp-p
Voltage - Input
3.2V ~ 12.6V
Current - Supply
725µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
10 mA
Tolerance
±0.02%