MAX6126AASA25+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX6126AASA25+T |
Description | IC VREF SERIES 0.02% 8SOIC |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.02% 10 mA 8-SOIC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX6126AASA25+T Models |
Category | Temperature Coefficient 3ppm/°C |
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated | Noise - 0.1Hz to 10Hz 1.45µVp-p |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Input 2.7V ~ 12.6V |
Part Status Active | Current - Supply 725µA |
Reference Type Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Type Fixed | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Current - Output 10 mA | Supplier Device Package 8-SOIC |
Tolerance ±0.02% | Base Product Number |