MAX6071BAUT33+T
DigiKey Part Number
MAX6071BAUT33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6071BAUT33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6071BAUT33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6071BAUT33+T
Description
IC VREF SERIES 0.08% SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 3.3V V ±0.08% 10 mA SOT-23-6
EDA/CAD Models
MAX6071BAUT33+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
9µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
3.5V ~ 5.5V
Part Status
Active
Current - Supply
330µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
10 mA
Tolerance
±0.08%
Base Product Number
Temperature Coefficient
8ppm/°C