MAX22506EASA+
DigiKey Part Number
505-MAX22506EASA+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX22506EASA+
Description
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX22506EASA+ Models
Category
Receiver Hysteresis
250 mV
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Data Rate
50Mbps
Packaging
Tube
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
Transceiver
Mounting Type
Surface Mount
Protocol
RS422, RS485
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)