MAX20090ATP/V+
DigiKey Part Number
MAX20090ATP/V+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX20090ATP/V+
Description
IC LED DRIVER CTRLR PWM 20TQFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
EDA/CAD Models
MAX20090ATP/V+ Models
Category
Frequency
200kHz ~ 2MHz
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Tube
Applications
Lighting
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
DC DC Controller
Grade
Automotive
Topology
SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Qualification
AEC-Q100
Internal Switch(s)
No
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Min)
5V
Supplier Device Package
20-TQFN (4x4)
Voltage - Supply (Max)
65V
Base Product Number
Voltage - Output
65V