MAX1837EUT33+T | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MAX1837EUT33+T |
Description | IC REG BUCK 3.3V 250MA SOT6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 250mA SOT-23-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MAX1837EUT33+T Models |
Category | Voltage - Input (Max) 24V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Synchronous Rectifier No |
Function Step-Down | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Output Configuration Positive | Mounting Type Surface Mount |
Topology | Package / Case |
Output Type | Supplier Device Package SOT-23-6 |
Number of Outputs 1 | Base Product Number |
Voltage - Input (Min) 4.5V |