DS1859E-020+
DigiKey Part Number
DS1859E-020+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1859E-020+
Description
IC DIG POT 20K 16-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 20k Ohm 2 Circuit 256 Taps I2C Interface 16-TSSOP
EDA/CAD Models
DS1859E-020+ Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
2.85V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address, Temperature Sensor
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
50ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Rheostat
Supplier Device Package
16-TSSOP
Number of Circuits
2
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C