DS1844S-050+
DigiKey Part Number
DS1844S-050+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1844S-050+
Description
IC DIG POT 50K 20-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 4 Circuit 64 Taps I2C, Serial Interface 20-SOIC
EDA/CAD Models
DS1844S-050+ Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
750ppm/°C
Supplier Device Package
20-SOIC
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C