DS1844E-100+
DigiKey Part Number
DS1844E-100+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1844E-100+
Description
IC DIG POT 100K 20-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 64 Taps I2C, Serial Interface 20-TSSOP
EDA/CAD Models
DS1844E-100+ Models
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
750ppm/°C
Supplier Device Package
20-TSSOP
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C