DS1844E-010
DigiKey Part Number
DS1844E-010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1844E-010
Description
IC DIG POT 10K 20-TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I2C, Serial Interface 20-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS1844E-010 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
750ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
20-TSSOP
Number of Circuits
4
Package / Case
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
64
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C