DG201ADY is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 191
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,572
In Stock: 229
In Stock: 237
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
In Stock: 477
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 18
4 Circuit IC Switch 1:1 200Ohm 16-SOIC
DG201ADY
DigiKey Part Number
DG201ADY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DG201ADY
Description
IC SW SPST-NCX4 200OHM 16SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DG201ADY Models
Category
Charge Injection
20pC
Manufacturer
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
5pF, 5pF
Packaging
Tube
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
5nA
Part Status
Obsolete
Crosstalk
-90dB @ 100kHz
Switch Circuit
SPST - NC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
4
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
On-State Resistance (Max)
200Ohm
Supplier Device Package
16-SOIC
Voltage - Supply, Dual (V±)
±4.5V ~ 18V