GW PSLR31.PM-LYL2-XX55-1-150-R18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 3,900
Datasheet
LED Lighting DURIS® S 5 White, Neutral 4000K 6.2V 150mA 120° 1212 (3030 Metric)
GW PSLR31.PM-LYL2-XX55-1-150-R18
DigiKey Part Number
475-GWPSLR31.PM-LYL2-XX55-1-150-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED DURIS S5 NEUT WHT 4000K SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Max
200mA
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
SMD
Color
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
CCT (K)
4000K
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Current - Test
150mA
Thermal Resistance of Package
17°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6.2V