LMR-195-FR-PVC
DigiKey Part Number
1946-LMR-195-FR-PVC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-195-FR-PVC
Description
CMR/MPR (PCC-FT4), BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial - Riser Cable 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Black
Series
Features
Fire Retardant
Packaging
Spool
Conductor Material
Copper, Bare
Part Status
Active
Dielectric Material
Foam Polyethylene (FPE)
Cable Type
Coaxial - Riser
Dielectric Diameter
0.110" (2.79mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC), Riser
VoP, Velocity of Propagation
80.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.195" (4.95mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C