MHDAS2F026YDE10
DigiKey Part Number
1178-MHDAS2F026YDE10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDAS2F026YDE10
Description
MICRO HDAS 26 FEMALE STRAIGHT PC
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHDAS2F026YDE10 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tray
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)