RTS714ND19S03 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 889-RTS714ND19S03-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RTS714ND19S03 |
Description | CONN RCPT FMALE 19P GOLD SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RTS714ND19S03 Models |
Category | Shell Material Thermoplastic |
Mfr | Contact Finish - Mating Gold |
Series | Color Black |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Type | Features Board Guide |
Number of Positions 19 | Shielding |
Shell Size - Insert 14-19 | Current Rating (Amps) 7.5A |
Mounting Type Panel Mount, Through Hole | Voltage Rating 250VAC/DC |
Mounting Feature Bulkhead - Front Side Nut | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |